Top_Page

Fall 2017 Scholarship & Bursary Recipients

NSGEU believes in supporting members and their dependents who are continuing their education.

Every year, the union offers 15, $750.00 bursaries in the fall and 14, $750 bursaries in the spring to NSGEU members. These are awarded based on financial need.

Every year, the union offers one $2500, five $1500, and five $1,000 scholarships to dependent children of NSGEU members.  These are awarded based on scholastic achievement.

Every year, the union offers 15, $1,000 bursaries to dependents of NSGEU members (these can include spouses). These are awarded based on financial need.

The following people have been selected as recipients of the NSGEU’s 2017 Fall Member Bursaries & Scholarships:

Member Bursaries:

  • Bill Hebert Memorial Award: Douglas McCarthy (Local 17)
  • Carmen Williams Memorial Award: Shane McDow (Local 480)
  • Sara Mullins (Local 47)
  • Shafaat Mehdikhanli (Local 85)
  • Robyn Metcalfe (Local 423)
  • Shannon Downey (Local 7)
  • Katie Blackie (Local 1)
  • Shaunda-Lynn Jesso (Local 58)
  • Renee Newell-Boucher (Local 7)
  • Dolores Gaudet (Local 4)
  • James Chant (Local 119)
  • Nicole MacDonald (Local 79)
  • Sherma Boudreau (Local 267D)
  • Christopher Parsons (Local 41)
  • Deanne Dooley (Local 100)

Members’ Dependent Bursaries:

  • Westray Memorial Award: Breanna Mahoney (Member Carrie MacDonald, Local 2)
  • Brian Langille Memorial Award: Brent McCarthy (Member Douglas McCarthy, Local 17)
  • Irving Deale Memorial Award: Omar Youssef (Member Lisa Youssef, Local 7)
  • Phillip Cosgrove Memorial Award: Lacey White (Member Lisa White, Local 470C)
  • Gordon Burnham Memorial Award: Breanna Lynk (Member Sheir Lynk, Local 104)
  • John Rossiter Memorial Award: Ralph Redden (Member Marilyn MacDougall, Local 8)
  • Jethro Gunn (Member Kahtie MacLeod-Gunn, Local 2)
  • Shala Knocton (Jacqueline Knocton, Local 88)
  • Laura Duncanson (Member Michelle Duncanson, Local 31)
  • Olivia Pushie (Angela Hagar, Local 88)
  • Marissa Smith (Member Heather Harnish, Local 53)
  • Kendra Smith (Member Gerald Smith, Local 6)
  • Mathew Teklet (Member Asmeret Gheabreab, Local 77)
  • Dalton Smith (Member Molly Rose-Smith, Local 17)
  • Mitchell Broussard (Member Tammy Broussard, Local 77)

Members’ Dependent Scholarships:

  • Adrian Timmons Memorial Award: Sophie Gaube (Member Heinz Gaube, Local 122)
  • Alex Buchanan Memorial Award: Justine Ring (Member Tammy Ring, Local 73)
  • Aubrey Stevens Memorial Award: Adam Discher (Member Carolyn Discher, Local 119/100)
  • Greg Blanchard Award: Joshua Swain (Member Irene Swain, Local 53)
  • David Peters Award: Rachel Corney (Member Randolph Corney, Local 79)
  • Joan Jessome Award: Laura Mercer (Member Lloyd Mercer, Local 1995)
  • Briea Malloy (Member Brian Malloy, Local 2)
  • Julien LeBlanc (Member Michael LeBlanc, Local 99)
  • Sarah Meek (Member Carolyn Meek, Local 53)
  • David Worth (Nancy & David Meek, Local 100/101)

, , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook